O trudnej historii powojennej Polski w Radiu Wrocław (POSŁUCHAJ)

Elżbieta Osowicz i jej goście w nowym programie publicystycznym Spór, Polemika, Dialog rozmawiali o Żołnierzach Wyklętych.

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Po latach prześladowań w powojennej Polsce ich losy poszły w zapomnienie. Przez lata niewiele mówiło się o ich działaniach. Teraz stawia się im pomniki.
Historia nie jest jednak czarno – biała. Żołnierze wyklęci dzielą społeczeństwo i historyków. Z jednej strony mówi się o bohaterskich czynach i słusznej walce o niepodległą Polskę, z drugiej przypomina się, że ofiarami partyzantów mogli padać też niewinni cywile. W wielu miejscach spory są szczególnie ostre, bo żyją jeszcze rodziny ofiar zbrodni sprzed lat. Z drugiej świadkowie historii opowiadają o tamtych trudnych czasach i swoim poświęceniu. Nadal poszukiwane są szczątki prześladowanych i torturowanych żołnierzy niezłomnych. Rodziny nie znają miejsca pochówku bliskich, którzy oddali życie za ojczyznę. O tym jak mówić o trudnej historii powojennej Polski rozmawiali uczestnicy nowego programu publicystycznego w Radiu Wrocław –  Spór, Polemika, Dialog.
Gośćmi Elżbiety Osowicz byli: Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty, Czesław Cyrul – lewicowy publicysta, Jerzy Kirszak – naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu oraz Krzysztof Kunert – wrocławski dziennikarz i publicysta.
POSŁUCHAJ:
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *