Nowoczesny sprzęt i nowe laboratoria Politechniki Wrocławskiej [FOTO]

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi wartemu 16 mln złotych studenci, doktoranci i naukowcy z Wrocławia będą mogli np. weryfikować kod DNA pod kątem badań chorób autoimmunologicznych czy nowotworowych.

Nowoczesny sprzęt wart kilkanaście milionów złotych i dwa nowe laboratoria już dostępne dla studentów, doktorantów i naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Inżynierowie biotechnologii dzięki specjalnym mikroskopom będą mogli badać już nie tylko tak gigantyczne elementy jak komórki, ale też np. pojedyncze nici DNA.
– Działamy na żywym materiale. Badamy próbki pobrane np. od pacjentów wrocławskiego szpitala przy ulicy Weigla – mówi kierownik pracowni, profesor Marta Kopaczyńska:- Co ważne, próbek nie trzeba będzie niszczyć, jak to bywa w przypadku sprzętu starego typu – wyjaśnia dr inż. Igor Buzalewicz z Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr.:

Jedna z pracowni została wyposażona m.in. w mikroskop sił atomowych. To jedyne tego typu urządzenie w całym regionie. W sumie sprzęt, który jest już dostępny dla naukowców, jest wart około 16 mln złotych.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *