„Nauka niepodległa” również we Wrocławiu

Również Wrocław protestuje przeciwko wprowadzaniu przez ministra Jarosława Gowina tzw. ustawy 2.0, czyli reformy systemu szkolnictwa wyższego.

Zdaniem protestujących studentów, wprowadzane przez rząd zmiany zagrażają autonomii uczelni, ograniczają liczbę dyscyplin naukowych i tworzą nowy organ władzy na uniwersytetach, w którym jedno z miejsc będzie zarezerwowane dla osoby spoza uczelni:

Protest, który rozpoczął się o godzinie 18.00 w pobliżu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, to wyraz wsparcia dla braci studenckiej demonstrującej w innych miastach Polski. Między innymi w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku, Opolu, Lublinie, Łodzi, Katowicach czy w Rzeszowie i Opolu.

Reforma nie podoba się protestującym przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, bo ich zdaniem ogranicza możliwość wyboru kierunku, a także narusza autonomię uczelni wyższych:

Projekt zmian proponowanych przez ministra Gowina przeszedł pozytywną weryfikacje w sejmowych komisjach i jeśli przegłosują go posłowie, to nowe regulacje dotyczące szkolnictwa wyższego w Polsce, wejdą w życie w październiku tego roku.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *