Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia [ZOBACZ]

Kilkadziesiąt obrazów ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki znalazło się na wystawie z okazji 200 lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Ekspozycja pod hasłem „Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia” to ponad 60 prac malarskich przedstawiających portrety najważniejszych i najbardziej zasłużonych dla Polski osób.
– To są obrazy, które należały i należą do dziedzictwa polskiej kultury. To właściwie jedyna okazja, żeby je zobaczyć poza Lwowem. Drugi powód to jest to, że to w sporej części po prostu dobre malarstwo. Tu są obrazy Brandta, Wyczółkowskiego, Kossaków, Rodakowskiego – mówi publicysta, pracownik Zakładu Mariusz Urbanek.

Prezentowana w Wrocławiu wystawa to tylko część kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich, która przed II wojną światową liczyła około 1500 dzieł. Prace można oglądać od jutra do 1 lipca.

Więcej o wystawie:
Muzeum Książąt Lubomirskich do wybuchu drugiej wojny światowej funkcjonowało we Lwowie jako część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Powołane zostało do życia 25 grudnia 1823 na mocy porozumienia między hrabią Józefem Maksymilianem Ossolińskim, założycielem Zakładu Narodowego, oraz księciem Henrykiem Lubomirskim. Pierwszymi nabytkami Muzeum były przekazy obu fundatorów, uzupełniane w ciągu kolejnych lat licznymi darowiznami. Zgromadzony w Muzeum zbiór obrazów liczył w 1939 roku około 1500 dzieł. Znaczna część kolekcji znajduje się obecnie w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego.
Podczas wojny Muzeum Książąt Lubomirskich straciło dużą część zbiorów. „Nasza galeria stała się pewnego rodzaju beneficjentem Muzeum Książąt Lubomirskich” – mówi Igor Chomyn, kustosz Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G….
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *