Marsz Wzajemnego Szacunku przeszedł ulicami Wrocławia [ZOBACZ]

Przedstawiciele Gminy Żydowskiej i społeczności żydowskiej z Wrocławia, a także ustępujący prezydent Rafał Dutkiewicz i prezydent elekt Jacek Sutryk wspólnie poprowadzili pochód spod Synagogi pod Białym Bocianem do ulicy Łąkowej, gdzie znajduje się pomnik spalonej Synagogi.

To wieczór, który ma upamiętnić 80. już rocznicę okrutnej faszystowskiej zbrodni z 1938 roku, nazywanej Nocą Kryształową. Rafał Dutkiewicz wspomniał także o nadchodzącym święcie 11 listopada.Z powodu dzisiejszego, nieprawomocnego wyroku sądu, który uchyla jego decyzję o zakazie organizacji marszu narodowców w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, namawiał do tego by nie brać w nim udziału:
Przypomnijmy, że w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku doszło w Niemczech do pogromu Żydów. Zainicjowały go nazistowskie władze państwowe. W całych Niemczech zabito wtedy blisko 100 osób pochodzenia żydowskiego, spalono 171 synagog i zniszczono tyle samo mieszkań, a około 7000 sklepów zdemolowano. Zbezczeszczano wtedy też prawie wszystkie cmentarze żydowskie na terenie Niemiec, a ponad 26 tysięcy Żydów trafiło do obozów koncentracyjnych.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *