Manifestacje na Dolnym Śląsku po wyroku TK ws. aborcji (ZDJĘCIA)

Kilka tysięcy osób maszerowało przez centrum Wrocławia. Uczestnicy chcieli się dostać na Ostrów Tumski, ale drogę zablokowała im policja. Marsz zakończono więc przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwością na pl. Solidarności.

„Rewolucja jest kobietą” – pod takim hasłem we Wrocławiu organizowany był marsz przeciwko zakazowi aborcji. Kilka tysięcy osób wyruszyło spod Dworca Głównego PKP w kierunku Ostrowa Tumskiego.

Uczestników protestu wspierali politycy, m.in. europoseł Lewicy Robert Biedroń:

Wśród wygłaszanych haseł pojawiały się takie, jak: „Stop przemocy wobec kobiet” czy „Świeckie Państwo”. Protestujący dotarli do placu Solidarności jeszcze przed godziną 19 i tam też się rozeszli.

Około stu osób – głównie kobiet – pojawiło się również dziś przed legnicką siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy pl. Słowiańskim.
To protest przeciwko wczorajszemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał możliwość przerywania ciąży ze względu na uszkodzenie płodu za niezgodne z Konstytucją. Spotkaliśmy się tu spontanicznie – zgodnie deklarują uczestnicy legnickiego protestu. Na miejscu była też policja.

Mimo apelu policji demonstranci nie rozeszli się, natomiast większość uczestników starała się zachować dystans między sobą.
– Jesteśmy tu , bo Trybunał Konstytucyjny zmusza nas, abyśmy zadawali cierpienie naszym pacjentkom – stwierdziła w swoim wystąpieniu Kaja Filaczyńska lekarka związana z Lewicą:

 
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *