Krzysztof Jakowicz: Optymizm i skrzypce (WIDEO ROZMOWA)

Wybitny skrzypek w Alei Gwiazd NFM i studiu Wieczoru z Kulturą.

Przed Narodowym Forum Muzyki od piątku ma swoja tablicę upamiętniającą jego związki z Wrocławiem (uroczystość o 12:30 na Placu Wolności). Bliskie związki. To tu rodzina Jakowiczów przeprowadziła się po II wojnie światowej. Tata małego Krzysztofa był wrocławskim tramwajarzem. Mieszkali w małym mieszkanku przy Placu Strzeleckim.
– Miałem niedaleko na Łowiecką – wspomina absolwent słynnej szkoły muzycznej, późniejszy wirtuoz, pedagog, profesor, który wychował wielu znakomitych skrzypków. Ciągle ćwiczy, zawsze w formie: – Najważniejszy jest ten utwór, który zagram na najbliższym koncercie.
W NFM-ie w piątek będzie to I Koncert skrzypcowy Brucha, grany – uwaga – prawie dokładnie 150 lat po berlińskiej premierze i 180 lat po styczniowych urodzinach kompozytora. Jeden z utworów – Navarrę Pabla de Sarasatego Krzysztof Jakowicz wykona wraz z synem Jakubem.
– To dla mnie wielka radość grać z muzykiem lepszym ode mnie – uśmiecha się artysta.
Fragment rozmowy poniżej.
[videoplayer id=187889][/videoplayer]
Wieczór z Kulturą zawsze we wtorki i czwartki o 20:05 w Radiu Wrocław i Radiu Wrocław Kultura.
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *