Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – do Sali Mastodonta powstanie trasa turystyczna [POSŁUCHAJ]

Niesamowita i ogromna Sala Mastodonta ukryta we wnętrzach Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie może zostać udostępniona turystom. Taki jest plan, jednak przygotowanie podziemnej trasy zajmie co najmniej kilka lat i pochłonie minimum 30 mln zł. To nie odstrasza Gminy Stronie Śląskie, która stawia na turystykę, a jak wynika z szacunków ekspertów – nowa trasa obsłuży 100 tys. osób rocznie. Obecnie jaskinia może obsłużyć około 80 tys osób rocznie, a przez dwa miesiące jest całkowicie zamknięta. Nie każdy kto przyjeżdża ma gwarancję wejścia. Obowiązują rezerwacje.

Jak przeprowadzić taką inwestycję tak by – niczym w przysłowiu – „Wilk był syty i owca cała?”. To było tematem rozmowy w Wieczorze zDolnego Śląska. Gośćmi Bartosza Szarafina byli Dariusz Chromiec – burmistrz Stronia Śląskiego, Renata Nowak – prezes spółki Stroński Park Aktywności – Jaskinia Niedźwiedzia, oraz przewodnik Marcin Kuziel i Szymon Kostka – z sekcji grotołazów Wrocław, ekspert od prac górniczych, pracujący przy udostępnianiu podziemnych tras turystycznych na całym świecie, jeden z odkrywców Sali Mastodonta.
Jak obsłużyć więcej turystów i zminimalizować wpływ na mikroklimat jaskini? Jak przygotować trasę turystyczną i nie dokonać zniszczeń? Czy lepiej obsłużyć 1000 turystów, czy pozostawić trudne odcinki jedynie grotołazom? Na te i inne pytania, odpowiedzi można znaleźć w zapisie tej audycji.
POSŁUCHAJ:[audioplayer id=”297522″ src=”/img/articles/114468/Jaskinia-Niedzwiedzia-w-Kletnie-do-Sali-Mastodonta-powstanie-trasa-turystyczna-POSLUCHAJ-1-61a141f2c2151-2pjn.mp3″/]
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.