Elektroniczne zwolnienia – zbawienie, czy utrudnienie?

Część medyków twierdzi, że elektroniczne zwolnienia to dla nich to dodatkowa praca i kłopot. Maciej Sokołowski ze Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej mówi, że lekarze mają obowiązek wypisać zaświadczenie o stanie zdrowia pacjenta, ale niekoniecznie na druku wymaganym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tego wypełnienie elektronicznego zwolnienia zajmuje dodatkowy czas, który medycy wolą przeznaczyć na zajęcie się chorym. Iwona Kowalska z wrocławskiego oddziału ZUS tłumaczy, że wprowadzenie systemu elektronicznego usprawni wszystkim prace. Inspektorzy Zakładu przyjdą do gabinetu i przeszkolą personel, wystarczy się umówić. Każdy lekarz dostanie elektroniczny podpis za darmo, więc nie ma problemu – dodaje Kowalska. Problemy będą mieli pacjenci, którzy na podstawie papierowego zaświadczenia nie będą mogli otrzymać wypłaty chorobowego. Elektroniczne zwolnienia mają obowiązywać od 1 lipca tego roku. System już jest testowany, Wrocław jest na 3 miejscu jeśli chodzi o liczbę e-zwolnień. Gorzej jest w Legnicy gdzie – według danych ZUS – tylko 3 procent dokumentów o niezdolności do pracy jest wystawianych elektronicznie. 
Rozmowa z Maciejem Sokołowskim:

 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *