Aleksandra Terpińska i Piotr Alexewicz z nominacjami do Paszportu Polityki

Wrocławianka została nominowana do prestiżowej nagrody po festiwalowej premierze swojego pełnometrażowego debiutu. Wyreżyserowała brawurową adaptację „Innych ludzi” Doroty Masłowskiej. Wrocławianin nominację zawdzięcza m.in. porywającym występom na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

„Inni ludzie” przynieśli już Aleksandrze Terpińskiej nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ogólnopolska premiera kinowa planowana jest na marzec. O Paszport Polityki Terpińska rywalizować będzie z nagrodzonym w Gdyni Złotymi Lwami za „Wszystkie nasze strachy” Łukaszem Rondudą oraz dobrym znajomym słuchaczy Radia RAM i widzów wrocławskich nowohoryzontowych festiwali Łukaszem Grzegorzkiem, nominowanym za „Moje wspaniałe życie”.
Piotr Alexewicz, wielokrotny stypendysta Prezydenta Wrocławia i absolwent PSM im. Grażyny Bacewicz, student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, zakwalifikował się do tegorocznego Konkursu Chopinowskiego bez eliminacji, jako zwycięzca 50. Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W prestiżowym, transmitowanym niemal na cały świat, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym, zrobił furorę. Dotarł do III etapu, zwrócił na siebie uwagę słuchaczy i krytyków. We Wrocławiu był dopingowany przez wielu przyjaciół, niektórzy dawali temu wyraz wywieszając na ogrodzeniach transparenty ze słowami wsparcia.
Wrocławian, m.in. Bartka Sadowskiego, znajdziemy też w kolektywie „Archiwum Protestów Publicznych”, nominowanym w kategorii Sztuki Wizualne.
W kategorii muzyka popularna nominację zdobył m.in. laureat wrocławskiego PPA, Ralph Kaminski, który w dniu ogłoszenia wyróżnień był gościem cyklu Dogrywki Strefy Kultury Wrocław. Rozmowę z artystą poprowadził Maciej Przestalski, a po spotkaniu do wokalisty ustawiła się długa kolejka po autografy. Grudniowy koncert Ralpha z…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *