16. JAZZTOPAD FESTIVAL (15–24.11. 2019)

Jeden z najważniejszych na mapie naszego kraju festiwali jazzowych już jutro startuje we Wrocławiu. 10 JAZZTOPADOWYCH dni zostało zaplanowanych tak, by w jak najszerszym kontekście pokazać to co dziś kształtuje scenę jazzu i muzyki improwizowanej, nie zapominając przy tym o tradycji.

Tegoroczny 16. Jazztopad Festival upłynie pod znakiem powrotu do Wrocławia klasyków starszego (Charles Lloyd) i młodszego pokolenia (Vijay Iyer), koncertów intrygujących muzyków (The Comet is Coming, Makaya McCraven), w końcu – co jest akurat festiwalową regułą – premier.
W piątkowy wieczór (15.11) w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki zabrzmią dźwięki poniekąd znane już festiwalowej publiczności. Wszystko za sprawą saksofonisty Charlesa Lloyda, który przed laty na zamówienie Jazztopadu stworzył suitę „Wild Man Dance”. Znakomicie przyjętą, a następnie wydaną przez szanowane Blue Note Records. Pomogło to nie tylko zainstalować Jazztopad w szerszej świadomości, ale i bardzo mocno związało artystę z festiwalem. Usłyszmy więc nową odsłonę tej słynnej już suity, rozbudowaną o kolejne części, w aranżacji na orkiestrę symfoniczną NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Radosława Labahua.

Pozostając w temacie premier, jeden z najważniejszych przedstawicieli francuskiego środowiska muzyki improwizowanej wiolonczelista Vincent Courtois, na czele kierowanego przez siebie trio (Vincent Courtois Trio) wystąpi wraz z doskonale znanym bywalcom NFM-u Lutosławski Quartet (21.11).

Cenioną od lat scenę chicagowską reprezentować będzie flecistka Nicole Mitchell, która przygotowała premierowe kompozycje na trio (Artifacts Trio, w którego składzie obok Mitchell zobaczymy oklaskiwaną przed rokiem wiolonczelistkę Tomekę Reid oraz perkusistę Mike’a Reida) i NFM Orkiestrę Leopoldinum (również 21.11).

Prawykonania okażą się też udziałem…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *