Ziobro: Mamy projekty zmian w Kodeksie postępowania cywilnego i Kodeksie postępowania karnego

&lt![CDATA[

„W najbliższy wtorek, na posiedzenie Rady Ministrów, zostanie skierowany
projekt zmian Kodeksu postępowania cywilnego. To jest bardzo wielki
projekt, który w sposób zasadniczy, fundamentalny, przyspieszy bieg
postępowań sądowych” – mówił Ziobro podczas sobotniej konwencji.

Dodał, że zmiany w Kpc zakładają m.in. utworzenie „specjalnej, szybkiej i profesjonalnej” ścieżki dla spraw gospodarczych.

„Stworzyliśmy
też zasady, które zmierzają do tego, aby wszystkie sprawy, w miarę
możliwości, były rozstrzygane na pierwszej rozprawie, a jeśli to nie
będzie możliwe, to obowiązkiem sądu będzie (….) tak zaplanować proces,
by wyrok mógł zapaść jak najszybciej” – powiedział minister
sprawiedliwości.

Zapowiedział też, że „w kolejnym tygodniu” pod
obrady Rady Ministrów zostanie skierowany projekt zmian w Kodeksie
postępowania karnego. Również te rozwiązania – jak podkreślił Ziobro –
mają na celu przyspieszenie postępowań m.in. poprzez „eliminację
przypadków obstrukcji”.

„Na przykład eliminujemy takie anachronizmy
jak zasadę, że trzeba odczytać wszystkie dokumenty w sprawie, bo tego
życzy sobie strona (postępowania)” – mówił.

Ponadto, poinformował
Ziobro, do konsultacji międzyresortowych wkrótce ma trafić projekt
służący walce z lichwą. „Musimy skończyć z sytuacją, że Polacy są
oszukiwani przez lichwiarzy” – oświadczył szef MS

Ziobro, zwrócił uwagę, że jednym z podstawowych zadań obozu Zjednoczonej Prawicy „jest wykazać determinację w szczególności tam gdzie spotyka się duży opór”.

„Wszyscy państwo widzicie, jak wielki sprzeciw w niektórych środowiskach w kraju i zagranicą budzą nasze zmiany w zakresie sądownictwa. Te zmiany budzą wielki opór, bo my chcemy przywrócić sądownictwo ludziom, przywrócić zasady służby publicznej i sprawić, aby sądy służyły temu po co są powołane, służyły Polakom” – mówił Ziobro.

Jak dodał, „obóz Zjednoczonej Prawicy zwyciężył w parlamentarnych w 2015 roku, ponieważ dotrzymywał słowa, poważnie traktował Polaków i wywiązywał się ze swoich zobowiązań.

Czytaj też, co powiedział Jarosław Kaczyński na konwencji PiS

„Obiecaliśmy Polakom, że będziemy wywiązywać się ze swoich zobowiązań i będziemy wiarygodni w tym co obiecywaliśmy. Tak właśnie było” – zapowiedział szef MS.

Jak dodał, wiarygodność to w polityce rzecz bezcenna. „Dlatego tak bardzo boli opozycję nasza konsekwencja i nasza skuteczność. Nasz rząd jest tym rządem, który przywraca Polakom godności i szansę na lepsze życie. Nasz rząd nie opowiada frazesów i pustych słów na temat ciepłej wody z kranu, ale podjął się od początku wielkich zmian i reform strukturalnych” – oświadczył Ziobro.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *