SN oddalił skargę Piotrowskiego na odmowę rejestracji go jako kandydata na senatora

&lt![CDATA[

We wtorek PKW podjęła uchwałę, w której oddaliła skargę na decyzję Okręgowej Komisji Wyborczej w Lublinie z zeszłego tygodnia, która odmówiła rejestracji Piotrowskiego. Z uchwały PKW wynikało, że do rejestracji Piotrowskiego zabrakło 41 prawidłowych podpisów poparcia. Okręgowa Komisja Wyborcza w Lublinie za prawidłowe uznała 1959 podpisów wyborców popierających zgłoszenie kandydata na senatora, a wymaganych jest 2 tys. podpisów.

Piotrowski zapowiedział wtedy odwołanie do SN. Według niego m.in. nie zgadzały się liczby zakwestionowanych podpisów w uchwałach OKW i PKW.

„Sąd Najwyższy w czwartek po godz. 21 rozpoznał skargę wniesioną przez Komitet Wyborczy Wyborców Lista Mirosława Piotrowskiego do Senatu od uchwały PKW z 10 września br. w sprawie odwołania Komitetu Wyborczego od uchwały Okręgowej Komisji Wyborczej w Lublinie. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych postanowił skargę oddalić” – powiedział w piątek Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Piotrowski, związany z Radiem Maryja i Telewizją Trwam, w latach 2004–2019 r. był europosłem. Po raz pierwszy startował z listy Ligi Polskich Rodzin, potem dwukrotnie z list PiS. W wyborach w 2014 r., startując z drugiego miejsca, zdobył 73,4 tys. głosów; wyprzedził „jedynkę” Waldemara Parucha, który uzyskał 43,5 tys. głosów.

Pod koniec zeszłego roku założył partię Ruch Prawdziwa Europa. Tworzyła ona – razem z Prawicą Rzeczypospolitej i Zjednoczeniem Chrześcijańskich Rodzin – Komitet Wyborczy Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi, który miał wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie zdołał jednak zebrać wystarczającej liczby podpisów aby zarejestrować listy kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych.

W nadchodzących wyborach do Senatu w okręgu 16 (Lublin) zarejestrowani są trzej kandydaci. Kandydatem PiS jest obecny wiceminister pracy rodziny i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, kandydatem Koalicji Obywatelskiej – przedsiębiorca, radny sejmiku woj. lubelskiego Jacek Bury. O mandat ubiegać się będzie także przedsiębiorca Wojciech Górski z Komitetu Wyborczego Wyborców Przywrócić Prawo.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *