Notariusze za darmo wytłumaczą, jak zabezpieczyć swój majątek

&lt![CDATA[

„Chcemy budować świadomość prawną społeczeństwa i zwracać uwagę na nieodwracalne błędy, w związku z którymi można stracić swój majątek” – powiedział w czwartek koordynator akcji notariusz Lech Borzemski.

Będzie to już 10. edycja Dnia Otwartego Notariatu organizowana przez samorząd notarialny. Tegorocznej akcji przyświecać będzie hasło: „Uczciwie i bezpiecznie. Warto dbać o swój majątek – porozmawiaj z notariuszem”. Prawnicy będą w tym czasie udzielać porad prawnych w 29 miastach.

Podczas dnia otwartego notariusze wyjaśnią m.in. jak najkorzystniej uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie, czy przejść przez procedury związane z dziedziczeniem. Rejenci wskażą też szereg czynności prawnych, których w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej oszczędzając czas i pieniądze. „Wizyta u notariusza jest kojarzona z wysokimi kosztami. To nieprawda. Np. postępowanie spadkowe można przeprowadzić w około godzinę. Kosztuje to ok. 150 zł” – powiedziała not. Ilona Sądel-Bendkowska.

Notariusze zwrócą także uwagę na zagrożenia. Wskażą, jak uchronić się przed lichwiarskimi pożyczkami i umowami przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie. „Pytaj notariusza o wszystko, czego nie rozumiesz i nie zatajaj przed notariuszem żadnych okoliczności związanych z zawarciem umowy” – wskazuje notariat.

Z kolei rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej Szymon Kołodziej zaznaczył, że „nikt nie kłóci się o majątek tak, jak najbliższa rodzina”. „My chcemy zapobiegać żeby tej kłótni nie było. Osoby obce przy umowie kupna-sprzedaży nie będą się tak kłóciły o 1 tys. zł tak jak najbliższa rodzina lub małżonkowie po rozwodzie” – dodał.

Szczegółowe informacje i dokładne adresy planowanych spotkań z prawnikami można znaleźć na stronie: www.porozmawiajznotariuszem.pl.

Idea dnia otwartego jest wzorowana na akcji prowadzonej we Francji. Notariusze przybliżali podczas poprzednich edycji m.in. kwestie dziedziczenia, sporządzania testamentów, zabezpieczania majątku, nieruchomości i ksiąg wieczystych oraz przekazywania majątku.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *