Manowska odwiesza rozprawy w SN. Wymagane maseczki, odstęp pod salą, dezynfekcja

&lt![CDATA[

Rozprawy i posiedzenia, przez pewien czas także te niejawne, nie były wyznaczane w SN od pierwszej połowy marca. Na mocy poprzedniego z zarządzeń w tej sprawie – wydanego na początku maja przez wykonującego wówczas obowiązki I prezesa SN sędziego Kamila Zaradkiewicza – przerwa w wyznaczaniu rozpraw i posiedzeń jawnych, z wyjątkiem spraw pilnych, była przedłużona na okres od 5 do 29 maja.

Z kolei na mocy piątkowego zarządzenia prezes Manowskiej rozprawy i posiedzenia jawne będą mogły się już odbywać, ale z zachowaniem szeregu zasad. Jak przewidziano, m.in. w czasie oczekiwania przed salą sądową obowiązuje zachowanie co najmniej dwumetrowego odstępu od innych osób, odstęp taki musi być też zachowany przy zajmowaniu miejsc na sali rozpraw, a przed wejściem na salę będzie konieczność zdezynfekowania rąk.

„Osoby uczestniczące w rozprawie lub posiedzeniu jawnym, w tym sędziowie zasiadający w składzie orzekającym oraz protokolant, korzystają z osłony na usta i nos, zgodnej z obowiązującymi przepisami” – głosi zarządzenie.

Jednocześnie w zarządzeniu dodano, że „wyznaczanie rozpraw lub jawnych posiedzeń następuje z uwzględnieniem konieczności dezynfekcji miejsc siedzących oraz powierzchni blatów po każdej rozprawie lub posiedzeniu, to jest z uwzględnieniem przerw wynoszących co najmniej godzinę”.

W zarządzeniu sprecyzowano, że możliwy będzie udział publiczności w rozprawach, ale osoby zainteresowane wzięciem udziału w konkretnej sprawie będą musiały to zgłosić telefonicznie do sekretariatu danego wydziału sądu na dzień przed wyznaczonym terminem. Osoby takie w Punkcie Obsługi Interesantów otrzymają karty uprawniające do wejścia na salę rozpraw na daną sprawę.

W zarządzeniu wyznaczono też limity wszystkich osób, które mogą być obecne na poszczególnych salach. Na największej z sal rozpraw wynosi on 40 osób, na najmniejszych po 9, zaś dla większości sal określono go na poziomie 18 osób. W wypadkach bardzo dużego zainteresowania jakąś ze spraw możliwa będzie ponadto transmisja rozprawy dla publiczności zgromadzonej dodatkowo w innej z sal.

Na mocy zarządzenia utrzymano także ograniczenia w obsadzie sekretariatów i biur SN, ograniczone ma być także funkcjonowanie Punktu Obsługi Interesantów, który będzie przede wszystkim prowadzić obsługę zdalną i telefoniczną.

Piątkowe zarządzenie prezes Manowskiej ma obowiązywać od 1 czerwca do odwołania.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *