„Iustitia” domaga się wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec rzecznika dyscyplinarnego sędziów

&lt![CDATA[

Chodzi o działania rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych związanych z postępowaniem wyjaśniającym, które prowadzi on wobec sędzi gdańskiego sądu rejonowego Doroty Zabłudowskiej. W opublikowanym na stronie rzecznika piśmie skierowanym do RPO Piotr Schab wyjaśnił, że czynności wobec sędzi gdańskiego sądu podjął wobec faktu, że w grudniu 2018 r. „otrzymała ona gratyfikację pieniężną od osoby, będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed tym sądem”.

W grudniu ub.r. za zasługi dla ochrony praw człowieka sędzia Zabłudowska została uhonorowana Nagrodą Równości z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dziewięć dni po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, rzecznik dyscyplinarny wszczął w tej sprawie postępowanie dyscyplinarne wobec Zabłudowskiej.

W związku z działaniami rzecznika dyscyplinarnego zarząd stowarzyszenia Iustitia skierował zawiadomienie do ministra sprawiedliwości i zastępcy rzecznika dyscyplinarce sędziów, w którym zwrócono się o zainicjowanie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Piotra Schaba.

Jak zaznaczyła Iustitia, podjęte przez rzecznika dyscyplinarnego czynności – za pośrednictwem środków masowego przekazu – informujące opinię publiczną, że sędzia Dorota Zabłudowska „przyjęła gratyfikację finansową od osoby będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed tym sądem” naruszają jej dobre imię jako sędziego i narażają na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu sędziego.

Stowarzyszenie odebrało działanie sędziego Piotra Schaba „jako niegodne sędziego, godzące w powagę sprawowanego urzędu”. „W tej sytuacji wnioskujemy o zainicjowanie stosownego postępowania dyscyplinarnego wobec Pana Piotra Schaba sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie delegowanego do Sądu Apelacyjnego w Warszawie – Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych” – zawnioskowało stowarzyszenie sędziów polskich.

Według zarządu Iustitii rzecznik dyscyplinarny sędziów, ma pełną świadomość, że prowadzone postępowanie wyjaśniające dotyczy przyjęcia przez sędzię Zabłudowską gdańskiej Nagrody Równości z rąk prezydenta Gdańska. „(Sędzia Piotr Schab – PAP) wie również, że finansową część Nagrody sędzia Dorota Zabłudowska przekazała na cel społeczny, co zadeklarowała w dniu jej otrzymania. Ma wreszcie pełną świadomość tego, że sędzia Dorota Zabłudowska nie podejmowała żadnych czynności w sprawie wytoczonej przez prokuraturę Pawłowi Adamowiczowi” – wskazał w zawiadomieniu zarząd Iustitii.

Do opublikowanego przez rzecznika dyscyplinarnego pisma do RPO ws. Zabłudowskiej, gdańska sędzia odniosła się na początku czerwca. Jej zdaniem, teza przedstawiona przez sędziego Schaba godzi w jej dobre imię jako sędziego i wprowadza odbiorców w błąd co do przedmiotu postępowania.

„Fakt przyjęcia przeze mnie gdańskiej Nagrody Równości z rąk ś.p. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jest okolicznością powszechnie znaną, podobnie jak to, że finansową część tej nagrody przekazałam na cel społeczny, co zadeklarowałam w dniu jej otrzymania. Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych również dysponuje tą wiedzą, zarówno z mediów, jak i z udzielonych przeze mnie wyjaśnień. Rzecznik wiedział również, iż nie miałam nic wspólnego ze sprawą karną Pawła Adamowicza, gdyż wyjaśnień udzielał rzecznikowi również prezes sądu, w którym pracuję” – oświadczyła sędzia Zabłudowicz.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *