Adwokaci powoli wracają do pracy. Niektóre kancelarie muszą się liczyć z zamknięciem

&lt![CDATA[

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela w rozmowie z PAP poinformował, że kancelarie adwokackie bardzo powoli wracają do normalnej pracy. „Nie widzimy szczególnie wielkiego napływu klientów. Jednak z dnia na dzień zaczynają się oni już pojawiać” – dodał.

W ocenie mec. Treli ostatnie dwa miesiące były czasem zamrożenia pracy kancelarii adwokackich. „Klienci mieli inne ważniejsze problemy na głowie, głównie zdrowotne. Jeżeli to nie były sprawy niecierpiące zwłoki, to klienci nie chodzili po porady prawne. Teraz można powiedzieć, że powoli wraca to już do normalności” – ocenił.

Trela podkreślił, że epidemia wpłynęła bardzo negatywnie na kondycję finansową kancelarii. Jak zauważył, największy zastój zanotowały kancelarie zajmujące się przede wszystkim sprawami sądowymi. „Przy niedziałających sądach w takich kancelariach jest zupełny zastój” – zaznaczył adwokat.

Wskazał przy tym, że skutki epidemii łagodniej odczuły duże kancelarie adwokackie i te, które głównie udzielają porad prawnych oraz sporządzają opinie.

Prezes NRA zwrócił uwagę, że relacja adwokata z klientem opiera się na bezpośrednim kontakcie. „Tam, gdzie można było to zastosować, musieliśmy się przestawić na pracę zdalną. Jednak nie w każdym przypadku zastąpiło to bezpośrednią rozmowę” – dodał Trela.

Pytany, czy wszystkie kancelarie przetrwały epidemie odparł, że samorząd adwokacki jeszcze zbiera dane w tej sprawie. Zwrócił uwagę, że we Francji ok. 25 proc. kancelarii adwokackich już ogłosiło upadłość lub planuje złożenie takiego wniosku.

Adwokat wyraził przy tym nadzieję, że w Polsce scenariusz francuski się nie powtórzy. „Sądzę, że na pewno jakaś część kancelarii musi się liczyć z zamknięciem. Mam nadzieję, że nie będzie to poziom taki jak we Francji” – wskazał Trela.

Funkcjonowanie kancelarii adwokackich zostało ograniczone na mocy uchwalonej w marcu specustawy ws. COVID-19 i uzupełniających przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0. Chodzi o przepisy, które zamroziły pracę sądów w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Z kolei 16 maja i 23 maja w życie weszły normy odnoszące się do odwieszenia funkcjonowania sądów. Zgodnie z tymi przepisami stopniowo wyznaczane są rozprawy. Część z nich może odbywać się zdalnie, wiele zależy jednak od konkretnych warunków w danym sądzie.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *